Sosyal Medya Sayfalarımız

Menengiç Kahvesi Ve Faydaları

Herkese merhabalar… Size bugün çok lezzetli bir kahve olan menengiç kahvesini tanıtmak istiyorum. Geçenlerde bir yolculuğa çıkacağımı belirtmiştim bu seyahatimde canım arkadaşım, kadim dostum Özlem bu kahveyi bana tattırdı. İlk içtiğimde çok yumuşak, boool köpüklü, muhteşem bir tatla karşılaştım. Gerçekten anlatılmaz yaşanır tatlardan bir tanesi, sağolsun arkadaşım üşenmeden her gün pişirdi bizde afiyetle içtik… Her an aklınıza düşen bir kahve, tabi sağolsun arkadaşım bir tanede bana aldı. Eve gelince bende hemen komşularıma tattırdım onlarda çok beğendiler… Hemen bir araştırma içine girdim menengiç kahvesinin faydalarına baktım, faydaları saymakla bitmiyor… Bende kısaca nasıl yapıldığını, faydalarını ve nasıl PİŞİRİLMESİ gerektiğini sizinle paylaşmak istedim… Mutlaka deneyin…

 

MENENGİÇ KAHVESİ NASIL PİŞİRİLİR:

* 1 kahve fincanı süte, 1 tatlı kaşığı menengiç kahvesi ve ne kadar isterseniz o kadar şeker (ben şekersiz içiyorum, kişi sayısına göre ayarlarsınız)
* Derince bir kaba alalım neden derince derseniz çünkü el blender ile ara ara çırpacağız. Çırpma sırasında etrafa taşmaması için.
* Ocağa kahvemizi koyalım ve pişirmeye başlayalım. Zaten menengiç kahvesi macun kıvamında yağlı ve hafif pütürlü bir kıvamı var onun için pişiriken ara ara el blenderi ile çırpalım. Bu sayede hem içindeki pütürlü yapıyı yok etmiş hem de bu sayede booool köpüklü olmasını sağlarız.
* Kaynayan kahvemizi ocaktan indirip kahve fincanlarına koyalım ve afiyetle içelim…
Gerçek dostlarla içilebilecek bir kahve, işte faydaları.

MENENGİÇ KAHVESİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Özellikle kahvenin zararları ve yan etkilerinin temel sebebi olan kafein maddesinin bulunmadığı ancak lezzet açısından da kahveye çok benzeyen bir bitkisel kahve çeşidi arıyorsanız sizlere menengiç kahvesi içmenizi öneriyoruz. Türkiye'nin batı, güney ve güneydoğu kesimlerinde daha çok dağlık ve kırsal alanlarda doğal olarak yetişen menengiç (Çitlenbik) meyvesinin; hasadın ardından yıkanıp, güneşte kurumaya bırakılan meyvelerin, koyu kahverengiye dönene kadar kavrulup, macun kıvamına gelince ezilmesiyle elde edilir menengiç kahvesi…

“Menengiç meyvesinin bileşiminde E ve B grubu vitaminler ile sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, mangan, selenyum, kadminyum gibi önemli mineral ve elementler bulunuyor. Aynı zamanda protein, yağ, besinsel lif, doymamış yağ asitleri ve mineral maddeler açısından da son derece faydalı bir bitkidir.

MENENGİÇKAHVESİNİN SAĞLIK AÇISINDAN YARARLARI

* Öksürüğü keser.
* Balgam söktürür.
* Nefes açıcıdır.
* Nefes darlığına iyi gelir.
* Yağlı bir içecektir, yüksek E vitamini ve doymamış yağ asidi düzeyi ile kandaki kolesterolü düşürmeye
kalp ve damar sertliğini önlemeye yardımcı olur.
* Egzamaya bitkisel tedavi amacıyla menengiç kahvesi içilmesi önerilir.
* Ülser gastrit ve mide krampları, mide ağrılarına karşı doğal tedavi amacıyla menengiç kahvesi iyi gelir.
* Hazımsızlık ve bağırsak tembelliği için menengiç kahvesi içilmesi önerilir.
* Kansere karşı koruma sağlayan menengiç kahvesi aynı zamanda içerdiği antioksidanlar ile yaşlanmayı geciktirirler.
* Özellikle bronşit'e ve zatürreye neden olan akciğer iltihaplarına iyi gelen iltihap kurutucu bir içecektir.
* Ağız kokusunu giderir.
* Saçların daha canlı ve gür olmasını sağlar.
* Ödemi, şişliği azaltır.
Menengiç kahvesi nerede satılır:
Baharatçılarda ve şifalı bitki satan yerlerde bulabileceğiniz menengiç kahvesini son dönemlerde süpermarketlerde de kolaylıkla bulabilirsiniz.

Beni FACEBOOK, TWİTTER, ve İNSTAGRAM‘ dan takip edebilirsiniz… Ve artık youtube kanalında sizlerleyim… YOUTUBE adresim…

Paylaş   
Yorumunuz


Menengiç Kahvesi Ve Faydaları için yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Anasayfa | İletişim
Copyright © 2018-2022 OrkideninMutfagi.com